Duben 2013

Tragédie Aralského jezera

29. dubna 2013 v 16:25 | Terela |  Zajímavosti
Na začátku stál ambiciózní projekt SSSR, která plánovala, že z přítoků Aralského jezera vyvede kanály, jimiž bude zavlažovat bavlníkové plantáže. Původně neškodný plán se ale změnil v něco, co zdevastovalo nádherné asijské jezero a změnilo ho k nepoznání.

Plán byl jasný, vyvést z přítoků jezera kanály, díky kterým se dostane bavlně vláhy a SSSR na tom nemálo získá. Místo toho se ale situace obrátila, jezero ztratilo hlavní 2 přítoky, řeky Amurdarju a Syrdarju. Je tudíž logické, že když jezero nemá žádné přítoky, pomalu začne ztrácet na objemu, to so se ale stalo s Aralským jezerem je něco, co nemá obdoby. Od podesátých let už zmizely 2/3 vody a ta co zbyla je dá se říci mrtvá, důsledkem zvýšeného obsahu soli a také zamořením hnojivy a pesticidy . Obsah soli je zde 8x vyšší než v oceánu!!!

V roce 1987 se jezero rozpadlo na 2 části, na Severní a Jížní Aralské jezero. V roce 1995 se ještě zkoušelo propojit obě jezera kanálem, avšak důsledkem rychlého vysíchání jezera, se ho nevyplatilo udržovat v provozu, Jižní Aralské jezero se ještě rozdělilo a východní a západní.

V roce 2009 vyschla úplně východní část jezera. Zbyla jen planina plná soli, kterou vítr unáší na bavlnovníky, které jsou tímto ničeny. Paradoxně tedy SSSR nezískala prosperující bavlníkovou plantáž, ba naopak na plantáži prodělala a ještě zpustošila nádherné, středoasijské jezero.

Celá, dnes už poušť je pokryta rezavými vraky lodí, jež by nikdo nikdy neobjevil, neboť by po nich ani nepátral. Tady to ale vypadá jako na pohřebišti lodí, které nikdy nedopluly do cíle, jejich plameny vyhořeli tak, jako Aralskému jezeru...

Zpustošení Aralského jezera se řadí mezi nejhorší ekologické katastrofy, které lidstvo způsobilo.

Přikládám zajímavé video pro představu toho, jak rychle jezero vysychalo.

6 faktů o 11/9 (I.)

28. dubna 2013 v 15:28 | Terela |  Konspirační teorie
Křik, pláč, zoufalství, hrůza v očích. 11. září 2001 se zapsalo do dějin děsivým útokem na 2 mrakodrapy dvojčat světového obchodního centra a na Pentagon. Do budov narazila dopravní letadla, která řídili teroristé. Ale vážně to byli teroristé, nebo šlo o "útok pod cizí vlajkou"? Dnes vám přináším prvním 6 důvodů, proč nevěřit oficiální verzi, která vše zametla pod koberec.

  1. Roztavená ocel? Pád budov způsobilo to, že se pod žárem roztavila ocelová konstrukce. Aby se tomu tak stalo, potřebovala by ocel teplotu téměř 1500 °C . Ale budovu musela odolávat teplotě zhruba 700°C Což je méně jak polovina! Budova prý byla navržena tak, aby odolala vysokým teplotám, kde se tedy mistr tesař utnul? Ledaže by někdo použil chemikálii, která by hoření a teplotu podpořila. Vědci se schodují na termitu. Dá se i natírat, ale jakmile uschne, stává se vysoce hořlavým. Ale kdo by si tím dobrovolně natíral mrakodrap, pokud by se ho nechtěl zbavit..
  2. Proč letadla nebyla zastavena? Do New Yorku se blíží letadla, která tam vůbec neměla být. To přeci není v pořádku! Museli přeci vědět, že takové ztracené letadlo může napáchat ohromné škody. Proč tedy letadla nesestřelili stíhačky, New York a Washington, jsou nejhlídanější místa, jež brání letecká základka Andrews, která je vždy v pohotovosti a dolet do jim New Yorku trvá 4 minut! Proč tolik nákladné základny Amerika má, když je neochránili před neštěstím tohoto rozsahu. Takovou věc, která se stala 9/11 vůbec nesměli dopustit. To jim to nebylo ani trochu nápadné, obzvlášť když se jim údajně dostalo varování několik dní předem? Ale co když dostali jiné pokyny, pokyny nezasahovat...
  3. Pojistný podvod? 2 měsíce před útokem si majitel Larry Silversteinne nechal dvojčata pojistit na 6 miliard dolarů. Navíc se mluvilo o tom, že by budovy měli podlehnout přestavbám, která by vyžadovali odborné strhnutí, jež bylo finančně velmi náročné.

Podprahové reklamy

25. dubna 2013 v 20:15 | Terela |  Zajímavosti
Vážení pozemšťané dovolte, abych se zastavila nad tématem podprahových reklam. Nejdříve vám ale chci napsat to, že jsem zvládla příjímačky na vesmírné gymnázium, dokonce jsem byla 3. z 57mi, takže jsem nad míru spokojena.

Každopádně zpět k tématu. Ať už se v televizi koukáte na cokoliv, pozorujete vlastně 24 obrázků za sekundu, naše oko to ale vnímá jako jeden souvisle se pohybující obraz. Avšak jinak to vnímá náš mozek, takže pokud jeden z těch 24 snímků nahradíte jiným, s nějakým sdělením, váš zrak to téměř nepostřehne, ale vaše podvědomí si text uloží někam do paměti. Tak takový Pat a Mat vám například doporučili fandit Spartě.

Teroristé z Česka

20. dubna 2013 v 9:09 Témata hýbající světem
Co to tam u vás na Zemi vyvádíte? Člověk, teda pardon, mimozemšťan se ani nestačí divit, co se všechno nedozví.

Po teroristickém útoku v Bostonu na Maratonu, byl konečně zadržen pachatel. Obviněný pochazí ze země, o které jste možná nikdy neslyšeli, z Čečně. Ještě minulý týden o ní vlastně nevěděl nikdo. Jenže po nedávných hádkách na twitteru se jistě dostalo slovo "Chechnya" mezi nejvyhledávanější výrazy, hned se slovem "Czechya". Došlo tak po jisté zmílce, která označila, jako teroristovu domovinu, Českou republiku, místo Čečně. Na Twitteru se rozpoutala ostrá debata na téma, že by ČR měli vybombardovat a kdesi, cosi. Další se naopak bavili nad nevědomostí svých rodáků, ktěří si ale s oblibou pletou i "Austrii" a "Australii" a tak podobně. Globální nevědomost tak přestěhovala klokany do Rakouska a z Česka udělala Zemi, hemžící se teroristy, kterou je nutné vybombardovat.

Je to vlastně vtipné, kolik dokáže malé popletení písmen, drobné přeřeknutí, překlik na klávesnici. To pak můžete klukovi místo toho, že je "guy" napsat že je "gay" (chlapák, homosexuál) . Nebo se vám může stát, tak jako jisté moderátorce zpráv, že místo slova "organismy" řeknete "orgasmy" . A dál bych mohla pokračovat i hodinu.

Zatímco všem přeřekům jsme se vždy zasmáli, tento nás div nestál životy, a tak se ptám, budete teda bombardovat Czechyi, neno Chechnyi? Já jen jestli se má pozemská kamarádka učit na přijímačky, nebo jestli už to nemá cenu.


Ozón s vámi, Vaše Terela

Zajímavosti numero 1°

9. dubna 2013 v 20:56 | Terela |  Zajímavosti
Drazí Zemobývající, ráda bych vám ukázala, že i my saturňané toho víme o vesmíru víc, než vy samotní. Proto vám sem zapíši nějaké ty zajímavosti o vaší planetě a vlastně tak nějak o vesmíru celkově.

  1. Země váží 600 bilionů tun, což se rovná váze 100 bilionů slonů! Ti by se nám tedy do chlívku nevešli..
  2. Všechny planety, včetně vaší Země a našeho Saturnu, by se vešli do obřího Jupiteru.
  3. Na Marsu je sopka Knicks Olympic, která má, co do výšky, 20 kilometrů. Kam se hrabe Mout Everest, nebo Sněžka!
  4. Jestli si myslíte, že nelze cestovat v čase, mýlíte se! Pokud se podíváte na nejvzdálenější z viditelných hvězd, díváte se 4 miliardy let do historie. Světlo z ní k nám putuje rychlostí 300 000 km/s.

Terela - admajnstrátorka

9. dubna 2013 v 20:40 o webu
Milý přátelé a obyvatelé Země, jak je asi jasné, tento web někdo vede a ten někdo by se vám rád představil, tady na Saturnu se jmenuji Terela a studuji základní školu na 25. prstenci. Nyní docházím již devátým rokem poctivě do školy a po tomto roce mě čeká další škola, tentokrát střední. Rozhodla jsem se pro gymnázium na 26. prstenci, tak jen doufám, že mě tam vezmou.
Napíšu vám něco o sobě, abyste věděli s kým máte tu čest. Bydlím v městečku zvaném Lázně Bělovesmír. Jelikož ráda píši, nabídl mi místní majitel hospůdky Na Prstenci Saturnu, abych psala pro tuto stránku to, o čem se zrovna hovoří, jelikož tuto stránku si čtou jeho štamgasti a mají si pak o čem povídat u půlitru píva.
Také ráda fotografuji, takže je možné, že se tu někdy nějaké fotografie objeví, ikdyž od toho mám svůj druhý blog.
Občas i něco namaluji a nakreslím, tak pokud budete chtít, můžu třeba nakreslit, jak u nás na Saturnu vypadají domy a tak, jelikož si myslím, že jste je ještě nikdy neviděli.


Vážení pozemšťané

9. dubna 2013 v 20:26 o webu
Vážení pozemšťané, vítám vás v malé galaktické hospůdce Na Prstenu Saturnu. Místní štamgasti nefalšovaného prstencového piva zde řeší nejrůznější témata, o kterých se mluví, zvláště je zajímá malá planetka Země, o které vedou vášnivé debaty. Zdejší hospodský pozorně naslouchá a všechny rozumy svých hostů pečlivě zapisuje. Na tomto webu si budete moci přečíst články od A do Z, žádné téma naší hospůdce neunikne, aproto si zde někdy přečtete nějakou tu konspirační teorii, někdy recept na vesmírnou dobrůtku a někdy se pro změnu zasmějete u zajímavostí, které jste o své planetě ani nevěděli.
Pokud vám to gravitace na Zemi dovolí, zkuste nám nacvakat nějakou reakci, připomínku, či jakýkoliv názor na tento web. Až si to přečteme, jistě vám z naší hospůdky zamáváme, tak se nezapomenťe koukat!