Tragédie Aralského jezera

29. dubna 2013 v 16:25 | Terela |  Zajímavosti
Na začátku stál ambiciózní projekt SSSR, která plánovala, že z přítoků Aralského jezera vyvede kanály, jimiž bude zavlažovat bavlníkové plantáže. Původně neškodný plán se ale změnil v něco, co zdevastovalo nádherné asijské jezero a změnilo ho k nepoznání.

Plán byl jasný, vyvést z přítoků jezera kanály, díky kterým se dostane bavlně vláhy a SSSR na tom nemálo získá. Místo toho se ale situace obrátila, jezero ztratilo hlavní 2 přítoky, řeky Amurdarju a Syrdarju. Je tudíž logické, že když jezero nemá žádné přítoky, pomalu začne ztrácet na objemu, to so se ale stalo s Aralským jezerem je něco, co nemá obdoby. Od podesátých let už zmizely 2/3 vody a ta co zbyla je dá se říci mrtvá, důsledkem zvýšeného obsahu soli a také zamořením hnojivy a pesticidy . Obsah soli je zde 8x vyšší než v oceánu!!!

V roce 1987 se jezero rozpadlo na 2 části, na Severní a Jížní Aralské jezero. V roce 1995 se ještě zkoušelo propojit obě jezera kanálem, avšak důsledkem rychlého vysíchání jezera, se ho nevyplatilo udržovat v provozu, Jižní Aralské jezero se ještě rozdělilo a východní a západní.

V roce 2009 vyschla úplně východní část jezera. Zbyla jen planina plná soli, kterou vítr unáší na bavlnovníky, které jsou tímto ničeny. Paradoxně tedy SSSR nezískala prosperující bavlníkovou plantáž, ba naopak na plantáži prodělala a ještě zpustošila nádherné, středoasijské jezero.

Celá, dnes už poušť je pokryta rezavými vraky lodí, jež by nikdo nikdy neobjevil, neboť by po nich ani nepátral. Tady to ale vypadá jako na pohřebišti lodí, které nikdy nedopluly do cíle, jejich plameny vyhořeli tak, jako Aralskému jezeru...

Zpustošení Aralského jezera se řadí mezi nejhorší ekologické katastrofy, které lidstvo způsobilo.

Přikládám zajímavé video pro představu toho, jak rychle jezero vysychalo.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama